Anzer Balı Neden Çok Pahalı?

Anzer Balı Neden Çok Pahalı?

Neden sadece Anzer Yaylası’nda üretiliyor?

Anzer Balının pahalı olması; balın yalnızca bir bölgede, yani Rize’nin Anzer Yaylası’nda üretilmesinden kaynaklanıyor. Sadece bu bölgede üretildiği için üretim kapasitesi 2,5-3 ton gibi düşük bir miktarla sınırlı kalıyor. Bu da doğal olarak arz-talep dengesi bağlamında, balın maddi değerini artırıyor. Anzer Balı, bir çiçek balıdır. Arılar, Anzer Balını üretmek için yaklaşık 450-500 çiçek türünden yararlanıyor. Bu çiçek türlerinin birçoğu sadece bu bölgede yetişiyor. Bu da Anzer Balını diğer bal türlerine nazaran daha eşsiz kılıyor. Ayrıca bu balın, yine bu bölgede bulunan, soğuğa karşı dayanıklı ve özel bir tür olan Kafkas arıları tarafından yapıldığı biliniyor. Bütün bu faktörler göz önünde bulundurulduğunda da Anzer Balının maddi anlamda neden bu kadar değerli olduğu anlaşılıyor. Öyle ki bugün, kilosu yaklaşık 1.000 TL – 1.200 TL’den alıcı buluyor.

Anzer Balı'nın Sahteleri Var mıdır? Varsa Nasıl Anlaşılır?

Evet, bal bu kadar değerli olunca sahtelerinin olması da kaçınılmaz oluyor. Tüketici olarak, balın sahte olduğunu görünüşünden anlamak pek kolay değil. Ancak Anzer Balını alırken Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesinde tahlilleri yapılmış olmasına, kavanozun üzerinde güvenlik bandı bulunmasına ve S.S Çiçekli Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi amblemi olmasına dikkat etmek gerekiyor. Bunun yanında güvenlik bandı yırtık kavanozlardan kesinlikle alınmaması gerekiyor. Bal hakkında yıllardan beri herkesin edindiği pratik bilgiler onun insan sağlığı için ne kadar faydalı bir gıda olduğunu ortaya koyuyor. Ancak söz konusu Anzer Balı olunca faydalarının sayısız olduğunu söylemek lazım. Bunlardan başlıcalarını sıralamak gerekirse;

-Kalp ve damar hastalıklarının önlenmesine yardımcı olur,

-Kansızlığa karşı etkilidir,

-Kısırlığa karşı olumlu etki sağlar,

-Güçlü bir antioksidandır.

-Vücut direncini güçlendirerek hastalıklara karşı kalkan oluşturur,

-Sindirim sisteminin düzenli çalışmasında etkin rol oynar.

-Kanser riskini azaltır ve kanser tedavilerine destek verir,

-Cinsel gücü artırıcı etkisi vardır,

-Vücuttaki yaraların daha çabuk iyileşmesini sağlar,

-Akciğer hastalıklarının iyileşmesine destek olur,

-Saç dökülmesinin önüne geçer,

-Kasların güçlenmesini sağlar,

-Hücreleri yeniler,

-Hazımsızlığı giderir ve ishale karşı iyi gelir.

Yukarıdaki maddelerin yanında daha birçok faydası bulunmaktadır.

Erişkinler için; tercihen sabah ve akşam öğünlerinden 1 saat önce, bir çorba kaşığı, çocuklar için; sabah ve akşam öğünlerinden 1 saat önce, bir tatlı kaşığı, bebekler için; yine sabah ve akşam öğünlerinden 1 saat önce, bir çay kaşığı olacak şekilde tüketilmesi önerilir. Balı sade olarak yemenin ağır gelmesi durumunda, dileyenler ılık süt ve şerbete katarak da tüketebilir. Özellikle bebeklerde olmak üzere, günde 2 öğünden fazla alınmaması gerekiyor. Bununla birlikte, polen açısından zengin olduğu için polene karşı alerjisi olan kişilerin da tüketmesi pek tercih edilmiyor.