Ergenlik Dönemi

Ergenlik Dönemi

Ergenlik dönemi çok zor geçirilen dönemlerden bir tanesidir. Çok kıymet vererek büyütülen çocuklar ile anlaşmazlıklar ve tartışmalar yaşanmaya başlar. Bu dönemde ebeveyn ve çocuk için duygu ve düşünceler çok derin yaşanır. En az çocuk kadar ailede bu dönemde yıpranmaya başlar. Zaman zaman aile içerisinde iletişim kopuklukları yaşanır. Ergenlik dönemi genellikle 15-18 yaş arasında geçer. Çocukluktan uzaklaşan gençler bedensel ve ruhsal sıkıntılar yaşamaya başlar. Bunu da ister istemez etrafa yansıtırlar. Bu dönemde gençlerin kendi görüntüsünü beğenmeme en sık yaşanan sorunlardan bir tanesidir. Vakitlerinin çoğunluğunu ayna karşısında bedenlerini inceleyerek geçirebilirler. Bu konuda bilgi almak ve merak ettiğiniz soruları sorabilmek açısından internet sayfaları üzerindeki ilgili online firmalara bakabilir ve buradan detaylı bir şekilde inceleme yapabilirsiniz.


Ergenlik Döneminin Duygusal Yönleri

Aile ile duygusal bağlar kopmaya başlar, arkadaşlar ile kuvvetlenir. Ailenin onu artık sevmediğini, önemsemediğini düşünürler. Bu da çocuğu derinden yaralar ve öfke kontrolsüzlüğüne neden olmaktadır. Büyümüş olmaları onlara bir özgüven verir. Bu dönemde eleştirilmek onları çevrelerinden uzaklaştırır. Genellikle ergenlikte iletişim arkadaşları ile kuvvetlenir, aile ile tükenir. Ailenin onu anlamadıklarını hatta sevmediklerini bile düşünebilirler. Aile ile aynı ortamda bulunmak dahi artık rahatsızlık vermeye başlar. Çocuğunun artık büyüdüğünü düşünen ebeveyn onu sürekli eleştirmeye başlar. Yanlışlara yapılan tahammüller bu dönemde ebeveyn için bitmeye başlar. Görüntü olarak büyüyen çocuktan mantıksız düşünce ve hareketler adeta ebeveyni çılgına çevirir. Bu da gençleri inanılmaz derecede bunalıma sokar. Ergen bir çocuk artık eskisi gibi emir almaktan ve birilerinin onu yönetmesinden nefret eder . Artık büyüdüğünü düşünerek eve geç gelmeye başlayabilir. Harçlığını az bulur. Her konuda kendi kararlarını kendisi almak ister. Ailesi ile vakit geçirmek istemezler. Sizi başka çocukların aileleriyle kıyaslamaya başlarlar. Görüntünüz, giyim tarzınız hatta konuşmanız bile onları utandırabilir.

Ergenlik Dönemi İle Nasıl Başa Çıkılır?


Bu dönemi kolay atlatmak elbette kolay değildir. Aileler için büyük sabır gerektiren bu dönemde çocuğunuzun her zamankinden daha fazla desteğinize ihtiyacı olduğu unutulmamalıdır. Çocuğunuza değer verdiğinizi ona göstermeniz iletişiminizi kuvvetlendirir. Nasıl davranırsa davransın anlayışla yaklaşmanız gerekir. Hatalarını affetmeniz çocuk için sizin ona duyduğunuz sevgiyi hissettirir. Çok serbest bırakmak yada çok sıkmak bu dönemde en sık yapılan yanlışlardandır. Bu dönemi atlatmak için çocuğun aile desteğine çok ihtiyacı vardır. Ona olan sevginizi öperek yada sarılarak değil de takdir ederek göstermenizi isterler.