Ağrı ve Kaşıntı İçin Doğal Çözümler

Ağrı ve Kaşıntı İçin Doğal Çözümler

Ağrı ve kaşıntı sorununa çözümler bulmadan önce ağrı ve kaşıntının ne olduğunu açıklayalım. Sinir sistemi tarafından tetiklenen bir his olarak karşımıza çıkan ağrı keskin veya donuk şekillerde olabilmektedir. Ağrılar hastalı ya da vücuttaki herhangi problemin teşhisi için vücutta önemli rol oynamaktadır. Çoğunlukla uzun süreli olmayan ağrılar bazen haftalar ya da aylar, yıllar boyunca devam edebilmektedir. Sağlıklı bir insan günde en az 100 defaya yakın kaşınmaktadır. Doğal bir dürtü olan kaşıntı birçok sebep ile gerçekleşebilmektedir. Esneme gibi bulaşıcı olduğu düşünülen kaşıntı vücudun bir bölgesinde olabileceği gibi bütün vücutta da olabilmektedir.

Kaşıntı İçin Çözümler


Bal: Kaşıntı ve cilt kuruluğu için doğal bir nemlendirici olan bal cildin nemsizliğinin sebebiyet verdiği kaşıntıya çözüm olmaktadır. Aynı zamanda bal cilt enfeksiyonlarını da önlemektedir. Buz ve Soğuk Kompres: Oldukça uzun yıllar boyunca kullanılmakta olan soğuk kompres yöntemi kısa süreli kaşıntılarınıza hızlı bir şekilde çözüm olmaktadır.

Aloe Vera: Birçok rahatsızlık için yaygın olarak kullanılan aloe veranın yatıştırıcı etkisi olduğu bilinmektedir. Özellikle cilt kuruluğunu gidererek buna bağlı kaşıntının önüne geçmektedir.

Zeytin Yağı: İçerisindeki anti-enflamatuar etkisinden dolayı kaşıntıya iyi gelmektedir. Yağlar nemlendirme özelliğine sahip olduğu için bu sebeple oluşan kaşıntılara iyi gelmektedir.

Karbonat: Ciltteki iltihap ve kaşıntıyı azaltmada etkili olan karbonat aynı zamanda yapısındaki alkali bileşenler ile ciltte yatıştırıcı etki göstermektedir.

Ağrı İçin Çözümler


Hepimizin en sık karşılaştığı ağrıların başında gelen boğaz ağrılarını geçirmek ya da hafifletmek için doğal çözümler bulunmaktadır.

Tuzlu Su Gargarası: Ilık ve tuzlu su ile yapılan gargara boğaz ağrısı ve kaşıntısına iyi gelmekte hem de iltihaplı dokudan ve mukustan kurtulmaya yardımcı olur.

Pastil Emmek: Boğaz pastillerinin boğazı yatıştırıcı özelliği bulunmaktadır. Ağrı ve yanmadan kurtulup kısa süreli de olsa rahatlama sağlamaktadır. Ayrıca şeker emmek tükürük enzimlerinin artmasını sağladığından boğaz ağrısını yatıştırmaktadır.

Ballı Yeşil Çay: Antibakteriyel ve ağrı kesici özelliğine sahip olan yeşil çay aynı zamanda iltihabın azalmasına yardımcı olmaktadır.

Su İçin: Susuz kalınması vücutta birçok soruna sebebiyet verdiği gibi ağrı da bunlardan birisidir. Susuz kalındığında vücut yeterli tükürük ve mukusu üretemez buda iltihap ve şişliği arttırır.