SOC Ne Anlama Gelmektedir?

SOC Ne Anlama Gelmektedir?

Açılımı güvenlik operasyon merkezi olan SOC siber güvenlik ile ilgili olayların tespit edilmesi, önlenmesi ve bu olaylarla ilgili olarak geri dönüş alınmasını sağlar. Aynı zamanda da kurum ve kuruluşların güvenlik duruşunu sürekli olarak izler, iyileştirir ve bütün bunlar için gerekli olan teknolojiyi, süreçleri ve insan gücünü esas alır. Güvenlik operasyonu takımını içerisinde üstlenmiş olduğu görevi günün her saati siber tehditleri izlemek, araştırmak ve geri dönüş almaktır. Bununla birlikte güvenlik operasyonu takımı kurumdaki dijital varlık haklarını, kişisel verileri ve marka bütünlüğünü korumak gibi unsurlarla da ilgilenir. Ülkemizde SOC konusunda birçok kurum ortaklık yapmış oldukları firmalarla birlikte ya da kendi kurmuş oldukları SOC süreçlerini işletmektedirler.

Siber Saldırılarda Önlem

Siber saldırıların çeşitli olması ve hızla değişen, gelişen teknoloji ile birlikte SIEM platformları log yönetiminin dışında olarak farklı güvenlik unsurları ile geliştirilip zenginleştirilerek ve birbirlerine entegre olarak farklı teknik ve yetenekleri de güvenlik birimlerine katkı sağlamaya başlamış durumdadır.

SOC Tercihi Önemi

Gelişen ve değişen modern dünyada teknoloji kullanımının artması ve dijital platformda gerçekleştirilen iş yoğunluğu nedeni ile gerçek dünyada olduğu gibi siber dünyada da suç oranı artmaktadır. Bununla doğru orantılı olarak kurum ve kuruluşlara yapılan atak ve saldırılar da artmış durumdadır. Kurumlarda çalışmakta olan güvenlik ekiplerinin günlük iş planlarının dışında kalan zamanlarda güvenlik tarafında meydana gelen olayların analizi ve kontrolü yapmaları neredeyse imkansız haldedir. İçinde bulunmanın uzmanlık ve yetkinlik gerektireceği SOC topluluğu ise artık zorunlu bir ihtiyaç haline gelmiştir. Kurumlara karşı düzenlenebilecek olan her türlü saldırı ve atak için kurumların bu olayları analiz edip gerekli konularda iyileştirme yapmaları gerekir. SOC hizmetleri hakkında detaylı bilgi ve hizmet alabilmek için internet sayfaları üzerindeki ilgili online adresleri inceleyebilirsiniz.