Golf Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Golf Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Golf Tarihi


Dünyada soyluların ya da aristokratların oyunu olarak bilinen golf, başta İngiltere ve ABD'de olmak üzere, dünyanın dört bir tarafında oyuncular tarafından sevilerek oynanan bir oyundur. Golf, kendi içinde milyonlarca oyuncu ve binlerce saha barındıran bir spor türüdür. Bu yazıda, golfün ortaya çıkışı ve tarihi ile ilgili bilgiler verilmeye çalışılacak. Golfün tarihi ya da ortaya çıkışı ile ilgili bugüne dek anlatılan pek çok rivayet vardır. Bunların birkaçından kısaca bahsedelim. İlk rivayete göre, Çin'de 14. ve 17. yüzyıllar arasında, Ming Hanedanlığı tarafından yürürken bir sopa ile topa vurularak oynanan Chuiwan adında bir oyun vardır. Bu oyunun, golfün çıkış noktası olduğu söylenmektedir. Chuiwan'ın dünyaya yayılışının ise, Orta Çağ'da, Avrupa'ya giden tüccarlar tarafından olduğu söylenir. Bir diğer rivayete göre, M.Ö. 1. yüzyılda Romalılar, fethettikleri ülkelere modern bir oyun götürmüşlerdir. Romalılar, uzun bir sopa ile tüylü toplara vurdukları bu oyunu oynamaktadırlar. Golfe benzeyen bu oyunun adı paganicadır. Paganica adlı bu oyunun, golf sporunun atası olabileceği söylenmektedir. Diğer Avrupa ülkelerinde de paganica ya da chuiwana benzeyen çokça oyun vardı. Mesela İngiltere'de cambuca, Fransa'da jeu de mail, Hollanda'da het kolven adıyla oynanan oyunlar bugün ki bilinen golfe oldukça benzemektedir.

Golf Tarihinin Yazılı Kaynakları


Golf tarihini araştıran bazı tarihçilere göre, Kuzey Hollandalı denizcilerin oynadığı "Colf" isimli oyundan bahsedilen belge, "golf hakkındaki ilk yazılı kaynak" olarak kabul edilir. Golf 1600lü yıllara kadar yalnızca Avrupa'da oynanırken, bu yıllarda Amerika'da da yaygınlaşmaya başlar ve bunun üzerinden yaklaşık 150 yıl geçtikten sonra Edinburghlu bir grup golfçü dünyanın bilinen ilk golf kulübünü kurarlar. Bu golf kulübünün adı "The Honourable Company'dir". Amerika'da kurulan ilk golf kulübünün ismi ise Güney Carolina Golf Kulübü'dür. Kadınlar tarafından kurulan ve içerisinde yalnızca kadınların bulunduğu, dünyanın ilk kadınlar golf kulübü olma özelliğini taşıyan The Ladies Golf Club 1867 yılında kuruldu. Ardından Oxford ve Cambridge başta olmak üzere pek çok üniversitenin de gold kulüpleri açılmaya başladı. Golfün kağıt üzerindeki bilinen ilk yazılı kuralları, 1754 yılında St. Andrews Golfers tarafından yazılır. St. Andrews Golfers'ın bir diğer adı Royal & Ancient Golf Kulübü “dür. St. Andrews'in yazdığı kurallara göre bugün 18 delikle oynanan bu oyun, o güne dek 22 delikle oynanıyordu. Tarihte bilinen ilk golf turnuvası, Amerika'da, Amerika Açık Golf Turnuvası adıyla 1900 yılında düzenlenir ve bu turnuvayı İngiliz Harry Vardon kazanır. Bu turnuvanın üzerinden çok geçmeden, aynı yıl içinde golf olimpik bir hale gelir ve 1900 Paris Olimpiyatları'na dahil edilir.

Sonuç

Tüm bu anlatılanlar golf tarihinin ana başlıklarıdır. Golf tarihini incelediğinizde daha pek çok yan hikayeyle karşılaşırsınız. Çünkü golf çok uzun yıllardır oynanan bir oyundur ve üzerine yazılmış pek çok tarih kitabı bulunur. Detaylı bilgi alınmak istenirse, bu kitaplar incelenebilir.