BES'in Anlamı ve Açılımı Nedir?

BES'in Anlamı ve Açılımı Nedir?

Bireysel Emeklilik Sistemi yani BES; Devlet katkısı olan, size özel bireysel bir emeklilik planlamasıdır, BES sistemine dahil olarak ödeme periyodunu bireysel olarak belirleyebilir, bu sistemde katkı payı tutarını artırabilir veya azaltabilirsiniz. Emeklilik planınızı yılda 4 kez, fon dağılımını ise yılda 6 kez değişebilirsiniz. Bireysel Emeklilik fonlarında stopaj kesintisi uygulanmaz. Ayrıca dilediğiniz tutarda ek katkı payı ara ödemesi yapabilirsiniz. Dilediğiniz zaman ödemelere ara verebilir ve sonrasında kaldığınız yerden devam edebilirsin.

Bireysel Emeklilik Sistemine Neden Katılmalısınız?

BES’te emeklilik sözleşmesinden sondaki 2 ay içerisinde sözleşmeden cayma hakkınız bulunmaktadır. Bu durumda tüm ödemeleriniz ve yatırım kazançlarınız 10 gün içinde size iade olunur. Dilerseniz sözleşmenizi ve yatırımınızı 2 yıl zaman zarfı geçtiğinizde başka bir emeklilik şirketine aktarabilirsiniz. BES’ten emekli olabilmek için 56 yaşını doldurmuş olmanız ve sistemde 10 yıl kalmanız gerekir. Birikimlerinizi dilerseniz toplu para halinde dilerseniz de ister aylık maaş olarak alabilirsiniz.

Fiba Emeklilik ile BES Sağladığı Avantajlar

Bireysel Emeklilik Sistemi ile bu günden gelecek için yatırım yapmaya başlayabilirsiniz. Böylelikle tasarruf edebilir ve hayallerinizi güvence altına alabilirsiniz. BES sayesinde emeklilik döneminizde ikinci bir gelir sağlayarak devlet tarafından desteklenen bir bireye dönüşebilirsiniz. BES sayesinde Devletin, birikim hesabınıza yatırdığı katkı paylarına % 25 oranında her ay düzenli olarak hesabınıza yatırılacaktır. Bu uygulama dünyanın hiçbir yerinde uygulanmayan büyük bir avantajdır. Bireysel emeklilik sistemi konusunda online internet sayfalarından bilgi alabilirsiniz.