İş Güvenlik Uzmanı

İş Güvenlik Uzmanı

Son dönemlerde meslek arayışı insanlar arasında oldukça yaygın olmaya başladı. Alışılmış mesleklerin aksine insanlar artık farklı meslek gruplarına yönelmeye başladı. Günümüzün popüler meslekleri arasında yer almaya başlayan İş Güvenlik Uzmanı, iş yerinde bulunan çalışanların karşılaşabileceği fiziksel, ruhsal ve aynı zamanda biyolojik problemlerin sebeplerini tespit etmek ve bunlara karşı önlem almakla, çözüm üretmekle yükümlüdür. İş Güvenlik Uzmanları, iş hayatlarında uygulayabilecekleri bütün eğitimleri Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimlerinden almaktadırlar. Eğitim hem lisans hem de ön lisans bölümlerinde verilmektedir. Bu konuda bilgi almak ve merak ettiğiniz soruları sorabilmek açısından internet sayfaları üzerindeki ilgili online firmalara bakabilir ve buradan detaylı bir şekilde inceleme yapabilirsiniz.


İş Güvenlik Uzmanı Nedir?

İş güvenlik uzmanları, bir iş yerinde bulunan çalışanlar için tehlike meydana getirebilecek unsurları tespit eder ve bunları önlemek için tedbirler alır. Tespit ettiği tehlike unsurlarını gerekli yerlere bildirerek bu durumun önlenmesine yardımcı olmaktır. Personel sayısı 50 kişiyi geçmesi halinde kesinlikle iş yerlerinde İş Güvenlik Uzmanı bulunmak zorundadır.

İş Güvenlik Uzmanı Ne İş Yapar?


İş Güvenlik Uzmanları 50 kişiden fazla personel bulunduran iş yerlerinde ve özellikle fabrikalarda, iş yerlerinin üretim alanlarında mutlaka bulunmak zorundadır. Burada meydana gelecek tehlikelerin tespit edilmesi ve işçilerin güvenlik alanlarını oluşturmakla sorumlulardır. İş Güvenlik Uzmanlarının görevleri;

  • İşçilerin sağlığını ve güvenliğini tehdit eden unsurları belirlemek ve askıya almak,
  • Meydana gelen kazaları belirlemek, analiz etmek, tehlikelerin meydana gelmemesi için önlem almak,
  • Güvenlik standartlarını yasal yöntemlere göre düzenlemek
  • İşçi sağlığını tehdit eden unsurları yönetime bildirmek ve buna yönelik çözümler üretmek
  • Üretilen çözümlerin uygulanma aşamalarını denetlemek
  • Uygulanmayan çözüm önerilerini yetkili yerlere bildirmek gibi işçi sağlığını ve güvenliğini sağlamak için gerekli önlemler almaktır.