Yapı Yaklaşık Maliyeti Nasıl Hesaplanır?

Yapı Yaklaşık Maliyeti Nasıl Hesaplanır?

2000’li yılların başında yapı maliyetleri oldukça düşüktü, bunun en büyük sebeplerinden biri ise bina ve deprem yönetmeliklerinin eksik olmasıydı. Bu eksikler düşük döviz kurları ile birleşince müteahhit firmalarda iştah açıcı bir durum uyandı ve inşaat piyasasında bir çok müteahhit firma türedi. Çoğu firma da bundan payına düşeni aldı. Bu etkileri artan taleplerde takip edince piyasada büyük bir canlılık oluştu. Günümüzde ise teknolojinin gelişmesi, yapı denetim firmalarının kurulması, değişen yönetmeliklerle birlikte artık yapı maliyetleri de büyük ölçüde değişmiş oldu. Artan malzeme fiyatları, döviz kurlarından dolayı değişen fiyatlar ev alacakları da büyük ölçüde etkiledi. Değişen ve gelişen yapılar beraberinde daha da karmaşık hesaplamalar gerektiren mühendislik tasarımları getirdi. Büyük yapılar büyük beyinleri doğurdu ve piyasaya kazandırdı. Bir yapı yaklaşık maliyeti hesaplanırken göz önünde bulundurulan maddeler şunlardır;

  • Proje maliyeti
  • Belediye ve devlet harçları
  • Arsa payı
  • Malzeme
  • İşçilik

Bir yapının yaklaşık maliyeti hesaplanırken yüzde yüz doğrulukla hesaplamak mümkün değildir. Ancak yapılan hesaplara da uygun çıkması beklenir. İnşaat piyasasında yaklaşık maliyet hesaplarında genelde yüzde beş hata payı verilir. Bu hata payından yüksek çıkan bir uygulama, malzeme ya da işçilik masrafları kötü bir hesaplama yönteminden kaynaklanır. İnşaat sektöründe bu yalnızca bu konu ile uğraşan uzman kişiler vardır.

Yapı Yaklaşık Maliyetindeki Hesap Hataları Nelerdir?

Bir yapının yaklaşık maliyeti hesaplanırken gözden kaçan en küçük şey bile yapı maliyetini çok büyük ölçüde etkileyebilir. Örneğin kullanılması planlanmayan bir malzeme yapıya aplike edilirse 13 katlı bir yapı düşündüğümüzde büyük bir meblağa ortaya çıkmaktadır. Bu konuda en doğru hesaplamaları size internet sayfaları üzerindeki ilgili online firmalar sunmaktadır. Bu siteleri ziyaret ederek hayalinizdeki yapının maliyetini hesaplayabilirsiniz.